Här är Playstations nya proffsiga handkontroller
avPlaystation tar konsolspelandet till en helt ny nivå och släpper två licensierade proffshandkontroller till PS4:an. Läs allt om deras nya funktioner här.
För ungefär ett år sen kom Xbox One ut med sin prisade Elite-handkontroll, som hade både ett skönt gummigrepp och ett perfekt styrkors. Nu utmanar Playstation sin konkurrent – med hela två nya proffshandkontroller. De är främst gjorda för tävlingsinriktade gamers som vill anpassa olika inställningar efter sin egen spelarstil.
Sony har utnyttjat Razer och Nacons expertis inom esport-utrustning och tagit fram två licensierade produkter som ska fungera till alla modeller av Playstation 4.
De två nyheterna till PS4:an har olika egenskaper, så att man ska kunna välja vilken som passar en bäst.
Razer Raiju
Två extra bumpers och två extra avtagbara triggers
Inbyggd kontrollpanel på framsidan
Trigger-stop switches och ”hair trigger mode” för supersnabb respons
Två specialgjorda profiler som du kan byta mellan och skräddarsy inställningarna på
3,5 millimeter headset-ingång, kontroller för hörlurarnas volym och mute-knapp för mikrofonen
Avtagbara joystick-hylsor av gummi som ger ett riktigt bra grepp under intensiva gamingsessioner
Kompabilitet med alla PS4-system genom en 3 meter lång USB-kabel, som är avtagbar för att kunna förvaras på ett enkelt sätt
Enligt mig är Razer-varianten inte den snyggaste av dem två, mest på grund av att mikorfonpanelen längst ner sticker ut. Däremot är det väldigt bekvämt att de funktionerna är lättåtkomliga. Sedan verkar trigger-knapparna lite för stora för min smak.
Nacon Revolution
46° omfång på de analoga joysticksen som ska ge pricksäkerheten och räckvidden vi är vana vid i e-sportsammanhang
Fyra extra shortcut-knappar
Styrplatta med åtta riktningar
Fyra specialgjorda profiler vars inställningar du kan ändra på – till exempel justera känsligheten på kontrollens triggers eller bestämma var knappfunktionerna ska sitta
Två inbyggda fack med extra vikt i sig för att ge mer tyngd och balans
Kompabilitet med alla PS4-system genom en 3 meter lång USB-kabel, som är avtagbar för att kunna förvaras på ett enkelt sätt.
Jag uppskattar att man har flyttat på joysticksen på Nacon-modellen, så att den liknar Xbox One-kontrollen. Det ger ett mycket mer behagligare grepp. Att styrplattan har åtta olika riktningar är en rejäl förbättring jämfört med Dualshocks fyra riktningar. Enligt mig är också den här designen den mest stilrena och futuristiska.
Än så länge har vi inte fått en fingervisning om priset på de här godbitarna, men vi vet att de släpps någon gång innan året är slut.