Läckta bilder: Sony släpper ny Playstation 4 – i guld
avSony vägrar säga ett knyst. Men läckta foton tyder på att speljätten planerar att lansera en ny konsol väldigt snart – i en läcker guldversion.
Kanske var det så att Sony låg och ruvade på ett gyllene ägg som skulle kläckas först vid spelmässan E3? Det trodde i alla fall jag. Tills ägget sprack i förtid.
En Reddit-användare som säger sig arbeta på Target har publicerat bilder tagna från lagret – där en guldig PS4 Slim gömmer sig. Han menar att produkten kommer att börja säljas redan 9 juni. Även en annan medlem på forumet har lagt upp foton på samma konsol som plockats fram av misstag på varuhuset Walmart. Hårdvaran var prissatt till 249 dollar, vilket är strax över 2100 kronor.
Det återstår alltså att se om den japanska spelgiganten väljer att släppa sin flashiga hårdvara innan eller under E3. De har ännu inte uttalat sig om det läckta materialet som nu sprids som en löpeld.
Jag skulle inte bli helt förvånad om de sparade några andra matigare utannonseringar till spektaklet i LA den 13 juni. Men å andra sidan – lite guldkant på tillvaron har väl aldrig skadat.
Uppdatering: Den nya färgen har nu bekräftats av Sony. Guld-PS4:an är tillgänglig i butik under en begränsad period – mellan 9 och 17 juni.